Alati tuleb teha jalatsitele eelhooldus, mis pikendab jalatsite kandmise aega ning tagab jalatsite kvaliteetse välimuse.
Nahk on naturaalne materjal, mille kergeid pindmiseid defekte ja värvi muutust ei eemaldata naha töötlusprotsessis täielikult ja seda ei loeta tootmise praagiks, pigem eripäraks, mis viitab materjali unikaalsusele. Eriti õrn ja tundlik on naturaalne nahk, mille õige hooldusvahend hoiab elastsena, kaitseb niiskuse, pori ja mustuse eest ning tagab toodete pika eluea.
Enne hooldusvahendi kasutamist tuleb toode kindlasti puhastada, muidu mustus "lukustub" materjali. Kombineeritud materjalist toodete puhul tuleb lähtuda konkreetse materjali hooldustingimustest.
Peale jalatsite puhastamist kandke jalatsile siledale nahale mõeldud kreem ning andke kingale kingaharjaga läige. Sõltuvalt ilmastikust ja vajadusest kasutage niiskust ja mustust tõrjuvaid hooldusvahendeid.
Rasvanubuknahast toote vastupanu niiskusele ja ilmastikutingimustele on parem kui nubuknahal. Naha puhastamist tuleb alustada pehme harja, lapi või nubuki švammiga ning seejärel kasutada hooldusvahendina spetsiaalseid rasvu ja õlisid.
Lakknaha pealispind on töödeldud läikivaks, mida ei ole võimalik niiskus- ja mustuskaitsega immutada, sest materjal ei ima endasse vedelikke. Lakknahka võib puhastada kergelt niiske lapiga, kuid hoolduseks on spetsiaalsed hooldusvahendid, mis taastavad elastsuse, hoiavad ära naha pragunemise, värskendavad värvi ja taastavad läike, kuid ei hoia ära kandmisvolte. Vahend tuleb kanda pinnale, lasta kuivada ning poleerida läikima.
Aniliinnaha ja nappa eri värvitoonid on saadud naha aniliin värvimisel ning sellel puudub nahka kaitsev värvikiht. Nahk on poorne ning esmane niiskus-mustuskaitse on hoolduses väga oluline. Naha pehmuse tagamiseks tuleb seda toita, värskendada värvi ning igakordse õrna puhastuse järel taastada niiskuskaitse.
Pärast kuivamist eemaldada tolm ja kuivanud pori spetsiaalse harja ja käsnaga, mis eemaldab tolmu, mustuse. Seejärel tuleb määrdunud kohti hõõruda värvitu seemisnaha kummiga või töödelda spetsiaalse hooldusvahendiga, lasta kuivada ja harjata lõpuks ettevaatlikult ühes suunas.
Naha kaitseks niiskuse eest tuleb kasutada spetsiaalseid hooldusvahendeid, et muuta nahapind vett tõrjuvaks.
Seemisnahka peaks perioodiliselt (kord kuus) töötlema niiskuskaitse vahendiga, kuna see nahaliik on niiskuse suhtes väga tundlik. Ära kasuta vett, see võib jalatsi pealismaterjali pöördumatult rikkuda. Õli ja suurem mustus eemalda spetsiaalse seemisnaha ja nubuki hooldusvahendiga.
Alustage hooldamist enne esimest kandmist. Eelnevalt hooldamata jalatsid saavad ruttu märjaks ja pärast kuivamist jäävad jalatsile valged randid.
Erinevatest materjalidest jalatseid peab erinevalt hooldama.
Puhastage jalatseid korrapäraselt - lahtine pori tuleb eemaldada lapiga ning jalatsid katta õige hooldusvahendiga uuesti. Kasutades ettenähtud puhastusvahendeid ja vältides liigset niiskust, mis muudab naha kõvaks ja rabedaks. Hooldusvahendil tuleb lasta kuivada, pärast seda viksida ning kas puhta lapiga või kingaharjaga läikima lüüa.
Vältige jalanõude kokkupuudet mitte igapäevaste keemiliste ainetega, mida ühiskondlikes kohtades ja looduses tavaliselt ei esine. Nahast jalatseid saab veekindlamaks muuta impregneerides või küllastades pinda värvitu hooldusvahendiga.
Valige vastavalt otstarbele õige suurusega ning sobivast materjalist jalatsid. Nahktallaga jalatsid vajavad Eesti kliimas ja välistingimustes kummist kaitsetalda. Dekoratiivsete õmblustega või aukudega dekoratiivelementidega jalatseid ei või kasutada niiske või vihmase ilmaga, sest õmbluste kaudu pääseb neisse niiskus.
Kandke aastaajale ja eesmärgile vastavaid jalatseid (tänaval, pidulikel üritustel, kontoris). Seega võib suvejalatsite materjal külmakraadidega praguneda. Jalatsid, mis on päev läbi jalas olnud, paneme kuivama-puhkama, enne kui uuesti jalga panete.
Samal hooajal on soovitatav kanda mitut paari jalatseid. Kuivatage niiskeid jalatseid toatemperatuuril vähemalt 18 tundi. Kui kuivatada jalatseid radiaatori või muu kütteseadme juures, võib järsku temperatuuri muutuse tõttu tald lahti tulla, nahk liigselt kuivada või praguneda ning jalatsi ülaosa deformeeruda.
Pikemal hoidmisel ja kuivatamisel on soovitatav jalatsi kuju säilitamiseks panna jalatsisse kuju fikseerivad spetsiaalsed täited või pehmet paberit. Nahktallaga pidulike või kontori jalatsitega ei ole soovitatav pikemalt kõndida ebatasasel, krobelisel pinnal, nagu tänavakivid või asfalt, ja niiske ilmaga. Sellised jalatsid ei ole sobivad kruusa- või pinnasteedel, samuti metsas. Kui nahktallaga jalatsid on niiskust saanud, on oluline neid vähemalt 24 tundi kuivatada, misjärel tuleb talda töödelda ka niiskust tõrjuva vahendiga.
Kõrgete kontsade kandmisel olge ettevaatlik kohtades, kus on kitsad sügavad praod, näiteks jalarestid, tänavakivid või laudpõrand. Juhul, kui jalg libiseb jalatsites ettepoole, kasutage kingas spetsiaalset pooltalda. Vältige liigset mehaanilist koormust, lööke ja sisselõikeid, mis võivad viia kontsade, talla või lisandite lahti tulekuni või murdumiseni.
Kasutage:
Jalatsite naturaalse värviga toonitud kingavooder võib niiskumise ja soojuse mõjul määrida, kui seda on värvitud naturaalse värvainega (ainult sünteetiline materjal ei anna värvi). Sellisel juhul võib aidata õhuke nahast sisetald või spetsiaalne aerosool, mis võib vähendada värvi eraldumist.
Vaadake jalatsite seisukord üle pärast iga kandmiskorda ning vajaduse korral uuendage jalatseid või korraldage nende parandus. Näiteks kui kannate ilma kontsaplekita jalatsit edasi, kahjustate kontsa jäädavalt.
Populaarsed silikooni või glütseriiniga immutatud vahtkummist käsnad on mõeldud ainult lühiajalise läike saavutamiseks. Pikemal kasutamisel kuivatavad need nahka ja pole mõeldud igapäevaseks hoolduseks. Pärast käsna kasutamist tuleb toodet kuivpuhastus šampooniga puhastada ja uuesti peale panna vastav kaitse.